Bilecik Postası

”Reklam

Deniz Aslanı 2022 Arama Kurtarma Davet Tatbikatı İLE Afetlere hazırlık

Deniz Aslanı 2022 Arama Kurtarma Davet Tatbikatı İLE Afetlere hazırlık
12 Mayıs 2022 - 19:54

Sahil Güvenlik Komutanlığı sevk ve idaresinde gerçekleştirilen Deniz Aslanı-2022 Arama Kurtarma Davet Tatbikatı’nın fiili bölümü sona erdi.

Tatbikat, Türk Arama Kurtarma Bölgesi içerisinde Ege Denizi’nin sularında ve hava sahasında iki senaryo halinde icra edildi.

Tatbikatı İçişleri Bakan Yardımcısı Mehmet Ersoy, Sahil Güvenlik Komutanı Tümamiral Ahmet Kendir ile 27’si yabancı 47 gözlemci ve basın mensupları, TCSG Umut gemisinden takip etti.

Midilli ve Sakız adalarının batısında kalan uluslararası sularda tatbik edilen ilk senaryoda bir ticari gemiden alınan yardım çağrısı üzerine Türk Sahil Güvenlik Komutanlığı tarafından arama kurtarma çalışması başlatıldı.

Arama kurtarma görevi için Kara Kuvvetleri Komutanlığından 1 arama kurtarma helikopteri, Deniz Kuvvetleri Komutanlığından 1 fırkateyn, Hava Kuvvetleri Komutanlığından 1 arama kurtarma uçağı ve 1 arama kurtarma helikopteri, Jandarma Genel Komutanlığından 1 arama kurtarma helikopteri, Sahil Güvenlik Komutanlığından 2 korvet, 2 bot, 1 arama kurtarma uçağı, 2 arama kurtarma helikopteri ile KKTC Sahil Güvenlik Komutanlığına ait 1 bot görevlendirildi.

Arama Kurtarma Operasyonları Geniş Bir Sorumluluk Sahası

Arama kurtarma operasyonları ve geniş sorumluluk sahasının kontrolü ve gözetimi için görev yapan, havada 8 saat kalabilen Hava Kuvvetleri’ne ait CN-235 CASA arama kurtarma uçağı, kazazedeleri tespit ve işaretleme görevini yerine getirdi.

Sahil Güvenlik’in arama kurtarma uçağı da kazanın olduğu bölgeye SAR kiti atarak kazazedelerin şişme platforma tutunması ve su yüzeyinde kalmasını sağladı. SAR kitindeki 2 kazazede, Türk mühendisler tarafından inşa edilerek 2014’de hizmete giren arama kurtarma gemisi TCSG Güven tarafından alındı.

Denizdeki 1 kazazede ise gelişmiş teşhis ve tespit ekipmanlarıyla gece görüş kabiliyetine sahip Sahil Güvenlik arama kurtarma helikopteri ile kurtarıldı.

Yangın Söndürüp Kazazedeleri Kurtardılar

Tatbikatın ikinci senaryosunda da Türk Arama Kurtarma bölgesindeki bir yolcu motorundan yardım çağrısı alınması üzerine yolcu motoru ile telsiz irtibatı kuruldu.

Gemide yangın çıktığının öğrenilmesi üzerine Türk Sahil Güvenlik Komutanlığı tarafından arama kurtarma faaliyeti başlatıldı.

Kara Kuvvetleri’nden 1 arama kurtarma helikopteri, Deniz Kuvvetleri’nden 1 fırkateyn, Hava Kuvvetleri’nden 1 arama kurtarma helikopteri, Jandarma Genel Komutanlığı’ndan 1 arama kurtarma helikopteri, Sahil Güvenlik Komutanlığı’ndan 2 korvet, 3 bot, 1 uçak, 1 helikopter ile KKTC Sahil Güvenlik Komutanlığından 1 bot görevlendirildi.

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.